Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Nevýhody carsharingu!

1. 03. 2023 0:00:00
Než se natěšení vrhnete do sdílených aut a prodáte ty vlastní, je dobré znát i některé nevýhody. Porovnat pro i proti a pak si udělat ucelený názor.

V předchozím blogu jsem vysvětloval, proč dává carsharing smysl. Protože ale prodávám svůj soukromý vůz a plánuji své potřeby řešit díky němu, zvážil jsem i nevýhody, které sice vnímám jako důležité, ale výhody je vyváží.

První bod je spíš psychologický a jsem přesvědčený, že se ho brzy zbavím. Jde o situaci, kdy využívám vůz v minutovém tarifu, takzvaně platím výhradně za čas, kdy v autě sedím. Přistihl jsem se, že jezdím o trochu rychleji, něž v soukromém voze a jsem přesvědčený, že to tak má vícero příležitostných uživatelů, možná je to i vidět v provozu, kdy se sdílenou auto žene přeci jen rychleji proti ostatním. Stejně tak to pozoruji v případě, kdy mám auto na delší dobu a platím za ujeté kilometry, již tolik neřeším rychlost, ale sleduji každý ujetý kilometr. Uvidím, jak budu tento vliv pociťovat za měsíc.

Žiji ve Vršovicích a jsou momenty, kdy mám auto před domem, případně o ulici, nanejvýš o dvě vedle. Občas je ale poptávka po autech vysoká a bez nutnosti využit MHD je již z ruky. Což při potřebě mít auto na delší dobu nevnímám jako zásadní problém, ale pokud potřebuji autem vyrazit někam ráno a potřebuji ho právě pro to, že mi poskytne časovou úsporu a ono tam není, je již velký problém. Řešení? Připlatit si a auto mít zarezervované přes noc.

Abych už tak černý scénář zhoršil, do využití auta může hodit vidle váš telefon, který se vám vybije a bez něj nelze ve většině případů otevřít (někteří provozovatelé nabízí čipovou kartu), nezbytné je i připojení k internetu, a i když všechno na své straně máte v pořádku, může se zaseknout aplikace a v ten moment vás může zachránit už jen vytočení zákaznické podpory. Technologie takový způsob použití aut umožnila, stejně tak ho ale dokáže zcela paralyzovat.

Přesto, že jedna z výhod plynoucí z carsharingu je absence mytí a úklidu vlastního vozu, může se stát, že holt pojedu špinavým. Minimálně v Praze jsou flotily o stovkách aut a čas od času se nějaké nestihne umýt a je mimořádně znečištěné. Jedná-li se pouze o exteriér, přejdu to. V interiéru je to již horší, silně znečištěný volant/sedačky rázem zkazí ten zážitek. Samozřejmě se to lze řešit výpůjčkou opodál zaparkovaného auta, bohužel ne vždy ta možnost je. Všechno se dá nahlásit a docela rychle je problém vyřešen, stejně, není to příjemné.

Spolu s tím se musíte vypořádat s vědomím, že v autě před vámi seděl někdo cizí a sám pro sebe si říct, jestli vám to je nepříjemné.

Abyste z toho nebyli tak smutní, případně nejásali, jak je carsharing nesmyslný, podívejte se i na seznam výhod a až pak si udělejte obrázek.

Děkuji za přečtení a diskuzi

Autor: Ondřej Sirovátka | středa 1.3.2023 0:00 | karma článku: 3.25 | přečteno: 112x

Další články blogera

Ondřej Sirovátka

Carsharing - proč ještě vlastnit auto?

Auto, pro mnohé nezbytnost, pro další status symbol, naprostá svoboda. Pro některé ale zbytečnost, finanční zátěž, starosti. Alternativou může být sdílená mobilita

22.2.2023 v 9:45 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 470 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 181 | Diskuse

Marie Voříšková

Šikana z pokrytectví

Snáším klidně, že dne 28.10.2023 o mém článku na Blogu iDnes pod titulkem “Pokrytectví našich oslav” proti mojí vůli “za administraci blogu Helena Skočová” napsala: "Byli jsme nuceni ho stáhnout z hlavní strany Blogu iDNES...".

11.11.2023 v 11:56 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 572 | Diskuse

Petr Říha

Cestovka naruby (upraveno na příkaz administrátora)

Vždycky jsem si myslel, že cestovní kancelář je tu proto, aby klienta, za jeho peníze odvezla do zvolené destinace, kde si za své peníze užije. Ale nebyl by to podnikavý člověk, aby nevymyslel pro něj výhodnější způsob turistiky.

31.10.2023 v 11:08 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 284 | Diskuse

Jan Bezděkovský

Stupidní kritika kritiků Izraele

Krátká reakce na blog Stupidní kritika bombardování Gazy od Karla Wágnera a situaci na Blízkém východě.

25.10.2023 v 4:42 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Beránek

Proč musel bloger Větvička skončit na blogu iDnes?

Karel Kryl svého času zpíval "Byl hrozný hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat. A bylo jim to málo". Většina čtenářů asi skladbu "Veličenstvo kat" zná. A pokud se najdou i tací, kteří ne,

12.9.2023 v 11:26 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 1242 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 291

Jsem nadšenec do mobility, technologií, sportu a života ve městě. Rád bych vám tato témata přiblížil a představil. 

Další příspěvky a výhody na Medium.com

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...